Złączanie lub zabezpieczanie krawędzi

Złączenie (austr.: zabezpieczanie krawędzi) wytwarza się na specjalnej maszynie do szycia. Jest to najszybszy i najkorzystniejszy cenowo sposób zabezpieczenia krawędzi materiału przed strzępieniem. Wada polega na tym, że w zależności od materiału często nie jest odpowiednio wytrzymały i może się odczepić na przykład podczas prania.

Wąski obręb

Materiał tekstylny zostaje najpierw owinięty i zszyty prosto szwem pojedynczym. Ten rodzaj obróbki jest znacznie stabilniejszy i ładniejszy optycznie niż złączanie. Wąski obręb stosowany jest przede wszystkim na bocznych krawędziach kurtyny. 

Szeroki obręb

Wysoki lub szeroki obręb (od ok. 3 cm) ma tę zaletę, że można włożyć sznury dociążające, które zapewniają pełny opad kurtyny.

Szeroki obręb stosowany jest przede wszystkim na dolnej krawędzi kurtyny.  

Obręb kurczony lub podwójny

W tym rodzaju obręby obrębiony koniec materiału sięga do dolnego końca obrębu. Zapewnia to lepszy wygląd zwłaszcza w przypadku przezroczystych materiałów na kurtyny (woal). Ponadto spowodowane kurczeniem wsunięcie można skompensować przez rozcięcie i „rozpuszczenie” materiału.

Obręb kurczony lub podwójny stosowany jest wyłącznie na dolnej krawędzi kurtyny.

Kieszeń

Szeroki obręb i kieszeń różnią się wyłącznie tym, że obręb jest zszyty na końcach, natomiast końce kieszeni są otwarte. Jest to różnica mała, ale ważna, która w szczególności jest uciążliwa, jeżeli do kieszeni ma być wsunięty pręt dociążający, ale na kurtynie znajduje się obręb. 

Niewidoczna kieszeń

Niewidoczna kieszeń służy do uzyskania jednocześnie gładkich naprężonych tekstyliów oraz całkowicie zamkniętego zakończenia do ziemi. W ten sposób w przypadku horyzontu naprężonego bez fałd wykluczona jest szczelina. 

Listwa do mocowania zaczepów

Listwa do mocowania zaczepów służy, podobnie jak niewidoczna kieszeń, do uzyskiwania jednocześnie gładkich naprężonych tekstyliów oraz całkowicie zamkniętego zakończenia do ziemi, aby zapobiec wszelkiemu przenikaniu światła od tyłu.

Jest ona stosowana często w studiach telewizyjnych do mocowania horyzontu.

Tren lub fartuch

Fartuch stosuje się najczęściej na kurtynach głównych. Wyrównuje on nierówności podłoża i niezawodnie zapobiega nieładnej szczelinie między kurtyną główną w podłożem.

Fartuch jest świadomie stosowany jako część eksploatacyjna, którą wymienia się po jakimś czasie (najczęściej po kilku latach).

Wzmocnienie pasa szwem pojedynczym

Jedną z metod jest obszycie pasa materiałem. Potrzebny jest do tego tylko jeden szew - pas będzie niewidoczny z dwóch stron. W tym rodzaju wzmocnienia zużywa się więcej materiału niż naszycie pasa ze szwem podwójnym. 

Wzmocnienie pasa szwem podwójnym

 Pas jest naszywany na materiał za pomocą dwóch szwów. Po wywinięciu tylko krajki, w przypadku tego rodzaju wzmocnienia zużywa się mniej materiału. 

Taśma typu keder

Mocowanie za pomocą taśmy typu keder i pasującego profilu typu keder pochodzi z żeglarstwa i konstrukcji namiotów. Taśmy typu keder przyjmują niewiarygodne siły ciągnące, pozwalają na względnie szybką zmianę materiałów oraz mocują materiały równomiernie i bez fałd. Należy pamiętać, że dopóki naprężenie jest wywierane przez materiał na taśmę typu keder, jest ona osadzona nieruchomo w profilu i nie może się poruszać.

Odpowiednie mechanizmy, poruszające profil keder, należy uwzględnić, jeżeli materiał ma być naprężany gładko.

Taśmy typu keder są stosowane przeważnie na zewnątrz oraz w budownictwie targowym. 

Zapięcie na rzep z taśmą flauszową i haczykową (Velcro®)

Zapięcia na rzep są w wielu przypadkach idealnym rozwiązaniem, aby szybko i łatwo montować oraz demontować tekstylia.

Czasami zła opinia o zapięciach na rzep w odniesieniu do ich przyczepności i trwałości wynika z tanich produktów, które faktycznie czasami już po dwu- lub trzykrotnym zastosowaniu nie nadają się do użytku. 

Wysokojakościowe zapięcia na rzep firmy Tüchler mają nawet po kilkuset cyklach taką samą przyczepność jak za pierwszym razem! 

Klettverschluss